Přeskočit na obsah

Jak šel čas

Rok po roce

2019

První ročník Vyčistiles se povedl nad očekávání dobře. Nebyli jsme si jistí, kolik subjektů se zúčastní, ale nakonec to dopadlo úspěšně a my věděli, že uspořádáme další ročník

2020

Ani druhý ročník nás nezklamal. Měli jsme radost, že se k nám vrátili soutěžící z minulého roku a zároveň se připojili úplně noví, např. dětské domovy.

2021

Ve třetím ročníku nás potěšilo, že soutěžící začali točit videa. Úsilí vynaložené n natočení a úpravu jsme se snažili odměnit bohatou výhrou :). A také jsme dostali krásné barevné obrázku

2022

Minulý ročník bul plný skvělých videí. Některá videa tvořily jen fotky, jiná byly opravdu přímo z kce. Účast byla bohatá a my doufáme, že se bude i nadále zlepšovat.

Co na to říkají výherci

Do soutěže Vyčisti les jsme se zapojili, protože věříme, že výchova k odpovědnosti a respektu k přírodě je jednou z důležitých složek výchovy, kterou můžeme našim dětem předat. Proto jsme s dětmi vyrazili do lesa, který je nedaleko našeho dětského domova a posbírali všechny odpadky, co se v přírodě povalovaly. Tato aktivita byla pro děti nejen poučná, ale také zábavná. Se staršími dětmi jsme poté vytvořili video, které zdokumentovalo naši cestu. Velkou radost jsme měli hlavně z následné výhry, kterou jsme využili k pokrytí nákladů na společný víkendový výlet do Prahy. Pro děti to byl obrovský zážitek, některé z nich byly v Praze poprvé.

Gabriela Dobešová
Dětský domov Valašské Meziříčí

Naše škola se do projektu Vyčisti les zapojila z důvodu, že mnozí žáci i vyučující si začali při procházkách všímat, že okolí našeho města by potřebovalo uklidit, abychom se ve zdejší přírodě cítili příjemně. Shodou okolností jsme v tu dobu zaregistrovali výše zmíněný projekt, tak jsme si řekli, proč nespojit příjemné s užitečným :). Děti si uklízení náramně užily, předháněly se, kdo najde víc odpadu. Navíc jsme se všichni prošli na čerstvém vzduchu. Díky výhře budeme moci dětem částečně uhradit společný výlet do Prahy na konci školního roku.

Daniela Vávrová
ZŠ Omlenická 436, Kaplice

S dětmi jsme se do akce Vyčisti les zapojili již před dvěma lety. V čem nám to dávalo smysl? Chtěli jsme děti vytáhnout ven a ukázat jim místa v lesích, která máme rádi a která stojí za naši pozornost nejen při hraní, ale také k zamyšlení, jak se k těmto místům chová člověk, tedy i my. Vzali jsme pytle a rukavice a vyrazili na tradičně netradiční procházku. A ejhle, kolik se našlo věcí. Děti tato aktivita neskutečně bavila. Běhaly, sbíraly a pak jsme porovnávali všechny zajímavé nálezy a objevy. U některých se nám dokonce ani nepodařilo odhadnout k čemu sloužily. Výhru jsme použili na výlety, na zlepšení třídění v našem dětském domově a spacáky na letní stanování a nová lesní dobrodružství.

Monika Hamplová
Dětský domov Litovel